PĚT ZAČÁTKŮ JIŘÍHO SUCHÉHO

Dokumentární film "PĚT ZAČÁTKŮ JIŘÍHO SUCHÉHO"
(Režie: Václav Toušek a Alena Hynková)


Tento film na Youtube zde.

27 minutový dokumentární film vyrobila Broadcast Media Communications, s.r.o. (produkční část), Česká televize Praha (technické zajištění) a Agentura Reag, s.r.o. (autorské a finanční zajištění).

DVD s tímto filmem je možné získat na adrese: Agentura Reag, s.r.o., Škrétova 589, 252 30 Řevnice - Praha západ či e-mailové adrese: agenturareag@volny.cz.
Požadovaný počet kusů bude zaslán poštou na dobírku za cenu 200 Kč/ks a cenu balného a poštovného.Jiří Suchý (nar. 1931) je veřejnosti znám jako tvůrce dosud činného autorského divadla Semafor (založeného roku 1959), jehož poetika ovlivnila v 60. a 70. letech kulturní klima celé společnosti. Řada písní Suchého a Šlitra zlidověla – podobně jako Ježkovy písničky na slova Voskovce a Wericha. Ve svých vzpomínkách Všecky krásy světa (1981) Jaroslav Seifert příkře odsoudil literární kvalitu současných písňových textů; jejich autorům ani nemohl přijít na jméno – až na jednu výjimku: Jiřího Suchého nazval „skutečným básníkem“.

klikni pro zvětšení
Přebal VHS kazety filmu"Pět začátků Jiřího Suchého".

klikni pro zvětšení
Přebal DVD filmu"Pět začátků Jiřího Suchého".


Dokumentární film "Pět začátků Jiřího Suchého"

klikni pro zvětšení klikni pro zvětšení

Foto z natáčení filmu "Pět začátků...": U Jiřího Suchého doma.

klikni pro zvětšení klikni pro zvětšení

Foto z natáčení filmu "Pět začátků...": Natáčení před jazzklubem Reduta na Národní třídě.


Film „Pět začátků Jiřího Suchého“ se pokouší mapovat pět hlavních míst v Praze, kde Jiří Suchý provozoval a tvořil divadlo: Reduta na Národní třídě, Divadlo Na zábradlí, Divadlo ve Smečkách – dnešní Činoherní klub, Divadlo v paláci Alfa na Václavském náměstí a Hudební divadlo v Karlíně.

klikni pro zvětšení klikni pro zvětšení

Foto z natáčení filmu "Pět začátků...": Před Divadlem Na zábradlí.

klikni pro zvětšení klikni pro zvětšení

Foto z natáčení filmu "Pět začátků...": Natáčení v Divadle ve Smečkách a před ním.


Film střihově kombinuje historické filmové dokumenty Suchého produkce a produkce jeho divadla SE.MA.FOR s přípravou nové sezóny, nového divadelního představení Jiřího Suchého „To nám to pěkně začíná“. To vše na podzim roku 2002, kdy rozvodněná Vltava zatopila domovskou scénu divadla SE.MA.FOR v suterénu Hudebního divadla v Karlíně a divadlo se ocitlo opět bez střechy nad hlavou.

klikni pro zvětšení klikni pro zvětšení

Foto z natáčení filmu "Pět začátků...": Natáčení před a v Divadle v paláci Alfa.

klikni pro zvětšení klikni pro zvětšení

Foto z natáčení filmu "Pět začátků...": Před a v Hudebním divadle v Karlíně.


Film a jeho autoři se pokoušejí ukázat na podkladě dalšího mezníku v životě Jiřího Suchého, kdy se jeho divadlo ocitá opět bez střechy nad hlavou, že celý tvůrčí život Jiřího Suchého je složeninou začátků, které povětšinou byly okolnostmi vynucené. A přesto Jiří Suchý vždy reaguje pozitivně a s neuvěřitelným pracovním a lidským elánem. I ve chvíli, kdy je jeho divadlo zcela zničeno, včetně zařízení, rekvizit, kulis i archivů se pouští v 71 letech do nového „začátku“ – píše novou hru, urychleně připravuje její nastudování a i bez budovy divadla a všeho zařízení připravuje začátek nové sezóny divadla SE.MA.FOR.

klikni pro zvětšení klikni pro zvětšení

Foto z natáčení filmu "Pět začátků...": Předpremiéra nové hry "To nám to pěkně začíná".

Film „Pět začátků Jiřího Suchého“ byl vyroben v koprodukci s Českou televizí a ve filmu byly použity její archivní materiály. Na námět Václava Touška napsali scénář Alena Hynková a Václav Toušek. Za ČT byl dramaturgem Ondřej Šrámek, šéfdramaturgem Tomáš Šimerda a šéfproducentem Petr Nezval; za BMC byl dramaturgem Tomáš Charvát a producentem Václav Toušek. Střih vedl Jaroslav Sládek, hlavním kameramanem byl Martin Šec, vedoucím produkce Tomáš Charvát a režii vedli Václav Toušek a Alena Hynková. Film "Pět začátků Jiřího Suchého" měl premiéru na druhý svátek vánoční 26.12.2002 v České televizi Praha.Nahoru